Сезонни Плодове и Зеленчуци - Януари
 
 

Здравей януари! Месец, започващ с толкова много надежда, големи нови цели написани на дълги списъци, но бързо са заместени от старите ни навици, а след средата на месеца и някаква лека тревожност може би започва да се промъква - с други думи, месец изпълнен със смесица от емоции, които карат главата ни напълно да се замае до към края на месеца! Затова майката природа ни е предоставила чудесен избор от плодове и зеленчуци през януари, консумацията на които би подпомогнала да излезем от следпразничната мъгла, като същевременно ни помага да засилим имунитета (а и психичното ни здраве), така че настинките и вирусите да стоят настрана през зимния сезон!


сезонни зеленчуци - януари


  • Цвекло - кореноплоден зеленчук, известен още като червено цвекло, трапезно цвекло, градинско цвекло или просто цвекло. Има много видове цвекло - жълто, бяло, розово или тъмно лилаво. Цвеклото може да се консумира сурово, но по-често е варено или мариновано; листата му също могат да се консумират.

    Цвеклото е пълно с основни хранителни вещества и е чудесен източник на фибри, фолиева киселина (витамин В9), манган, калий, желязо и витамин С. То е свързано с множество ползи за здравето, включително подобрен кръвен поток, по-ниско кръвно налягане и повишена спортна издръжливост.

  • Зеле - принадлежи към вида зеленчуци Brassica, който включва броколи, репички и брюкселско зеле. Зелето може да бъде различни форми (кръгло или продълговато) и цветове (червено, лилаво, бяло и зелено), а листата му могат да бъдат набръчкани или гладки.

    Зелето е с особено високо съдържание на витамини C, K и високо съдържание на калий. Също така съдържа неразтворими фибри, които насърчават редовното изхождане. Зелето може да помогне за намаляване на риска от определени заболявания, да подобри храносмилането, да намали възпалението и може да помогне за понижаване на нивата на високото кръвно налягане.

  • Моркови - хрупкав кореноплоден зеленчук, който се предлага в много цветове, включително жълто, бяло, оранжево, червено и лилаво.

    Морковите са добър източник на бета каротин, фибри, витамин К1, калий и антиоксиданти. Яденето на моркови е свързано с намален риск от рак и сърдечни заболявания, както и с подобрено здраве на очите.

  • Алабаш - кръстоцветен зеленчук, който е тясно свързан със зелето. Обикновено е лилаво, бледозелено или бяло отвън, но винаги бяло-жълто отвътре. Неговите листа, стъбла и луковици могат да се консумират сурови или варени.

    Една чаша (135 грама) алабаш осигурява 93% от дневните ви нужди от витамин С. Освен това е добър източник на калий, фибри и витамин В6. Алабаша съдържа хранителни вещества и антиоксиданти, които могат да поддържат имунното здраве и да намалят риска от хронични заболявания. Освен това съдържанието на фибри поддържа здравословен чревен микробиом.

  • Праз - зеленчук, свързан с лука, който има сладък и леко чеснов вкус. Може да се консумира суров или готвен и може да се добавя към различни основни ястия и гарнитури.

    Празът има високо съдържание на хранителни вещества - магнезий и витамини А, С и К; също фибри, мед, витамин В6, желязо и фолат. Празът съдържа полезни за сърцето растителни съединения, за които е доказано, че намаляват възпалението, холестерола, кръвното налягане, образуването на кръвни съсиреци и общия риск от сърдечни заболявания.

  • Картофи - универсален кореноплоден зеленчук и основна храна в много домакинства. Могат да се варят, пекат или приготвят на пара и да се консумират необелени.

    Картофите са богати на витамини, минерали и антиоксиданти. Научни проучвания свързват картофите и техните хранителни вещества с различни впечатляващи ползи за здравето, включително подобрен контрол на кръвната захар, намален риск от сърдечни заболявания и по-висок имунитет. Картофите съдържат устойчиво нишесте, което може да помогне за намаляване на инсулиновата резистентност. На свой ред това може да помогне за подобряване на контрола на кръвната захар.

  • Сладки картофи - кореноплоден зеленчук, обикновено с оранжева вътрешност, но се срещат и в други цветове, като бяло, червено, розово, виолетово, жълто и лилаво. Те могат да се консумират варени, печени, приготвени на пара или пържени.

    Сладките картофи са хранителни, с високо съдържание на фибри, много засищащи и вкусни. Те са отличен източник на бета каротин, витамин С и калий. Смята се, че имат различни предимства, включително подобрено регулиране на кръвната захар и намалено окислително увреждане.

  • Ряпа - кореноплоден зеленчук и представител на семейство Кръстоцветни. Най-често срещаните видове ряпа са лилави, червени или зеленикави отвън и имат луковица с бяло месо. Ряпата може да се консумира както варена, така и сурова, а зелената ряпа е чудесна добавка към салати.

    Ряпата е богата на витамини и антиоксиданти, които могат да осигурят противовъзпалителни, противоракови и антибактериални ефекти.

  • Пащърнак – кореноплоден зеленчук със сладък вкус, подобен на морковите, но с орехов, землист оттенък. Той може да бъде пасиран, печен, сотиран, варен, печен, печен на скара или пържен и придава богат вкус на много ястия, като работи особено добре в супи, яхнии, гювечи, гратени и пюрета.

    Пащърнакът е чудесен източник на фибри, витамин С, витамин К и фолат, както и други важни микроелементи. Той е с високо съдържание на антиоксиданти, включително витамин С и полиацетилени, които могат да предотвратят оксидативния стрес и хроничните заболявания като рак, диабет и сърдечни заболявания. Пащърнакът е с високо съдържание на фибри, което може да поддържа редовността на изхождане, да подобри здравето на храносмилането, да регулира нивата на кръвната захар и да подобри здравето на сърцето.

  • Кейл - кръстоцветен зеленчук, свързан със зелето, броколите, карфиола, зелените зеле и брюкселското зеле. Има много различни видове кейл - със зелени или лилави листа, коита са гладки или къдрави.

    Кейлът е питателна храна, богата на антиоксиданти, с ниско съдържание на калории и съдържа няколко важни хранителни вещества, включително витамин К, витамин С, манган и бета-каротин, които осигуряват подкрепа за здравето на очите, сърцето и др.

  • Корен от целина - кореноплоден зеленчук, свързан с целина, магданоз и пащърнак. Има ядков вкус и хрупкава текстура, която работи особено добре в салати. Може също да се вари, пече, грилова или да се приготвя на пюре и да се използва вместо картофи в почти всяка рецепта.

    Коренът целина е с високо съдържание на витамини, особено витамин К, и хранителни вещества, които предлагат ползи като защита срещу някои видове рак, подобрено храносмилане, както и подсилване здравето на сърцето и костите.

  • Гулия - кореноплоден зеленчук, представител на семейството на слънчогледа. Той е мек, сладък и хрупкав, с орехов вкус. Гулията може да се консумира сурова, нарязана и сервирана заедно с любимия ви хумус/дип, или варена (често може да се използва в рецепти вместо картофи и моркови).

    Гулията е чудесен източник на желязо, магнезий, калий и калций. Тя е супер богата на фибри и има ниско съдържание на въглехидрати.

  • Лук - е кореноплоден зеленчук с форма на луковица, тясно свързан с див лук, чесън, шалот и праз. Често използван като овкусител или гарнитура, лукът е основна храна в много страни. Може да бъде печен, варен, грилован, пържен, печен, сотиран, изсушен и стрит на прах или консумиран суров. Лукът се различава по размер, форма и цвят, но най-често срещаните видове са бял, жълт и червен. Вкусът варира от мек и сладък до остър и пикантен, в зависимост от сорта и сезона.

    Лукът се състои предимно от вода, въглехидрати и фибри. Основните фибри на лука, фруктани, могат да хранят полезните бактерии в червата ни. Лукът съдържа витамин С, фолат, витамин В6 и калий и е богат на антиоксиданти, които могат да понижат нивата на кръвната захар, да подобрят здравето на костите и да намалят риска от няколко вида рак. Важно е да се отбележи, че цветните сортове лук, като жълтите или червените, съдържат повече антиоксиданти от белите.

  • Чесън - растение от семейство Allium (лукови), тясно свързано с лука, шалота и праза. Чесънът расте в много части на света и е популярна съставка в готвенето поради силната си миризма и приятен вкус. Чесъна се използва предимно в пикантни ястия, особено супи, сосове и дресинги, но и често се консумира суров.

    Чесънът е богат на витамин С, витамин В6 и манган. Съдържа антиоксиданти, които могат да предпазят от когнитивен спад, свързан с увреждане на клетките и стареене. Това може да намали риска (или да забави прогресията) от болестта на Алцхаймер и други видове деменция. Смята се, че чесънът може да помогне за предотвратяване и намаляване на тежестта на заболявания като грип и обикновена настинка, може да подобри кръвното налягане и може да има ползи за здравето на костите чрез намаляване на оксидативния стрес.


сезонни плодове - януари


  • Ябълки - сред най-популярните плодове в света! Те произлизат първоначално от Централна Азия, и има голямо разнообразие от сортове, цветове и размери. Обикновено консумирани сурови, ябълките могат да се използват и в различни рецепти, сокове и напитки.

    Ябълките са с високо съдържание на фибри, витамин С и различни антиоксиданти. Те се състоят главно от въглехидрати и вода и съдържат фибри, които намаляват нивата на кръвната захар и насърчават здравето на червата. Ябълките могат да имат няколко предимства, включително подобряване на здравето на сърцето, по-нисък риск от рак и диабет.

  • Тиква - вид зимна тиква, която е от същото семейство растения като краставиците и пъпешите. Технически се счита за плод, тъй като съдържа семена, но по отношение на храненето е по-скоро зеленчук. Тиквите обикновено са кръгли и оранжеви, въпреки че размерът, формата и цветът могат да варират в зависимост от сорта. Тиквите са популярни в пайове, кремове и мъфини, но също така могат да се използват и в пикантни ястия, като супи, яхнии и къри. Тиквените семки също са годни за консумация – печени за хрупкава закуска или гарнитура на салата.

    Тиквите имат различни хранителни вещества, включително фибри, витамини, минерали и антиоксиданти. Повечето от ползите за здравето на тиквите са свързани със съдържанието им на фибри и микроелементи, включително бета каротин и витамин А. Тиквените семки са отличен източник на растителни мазнини.

  • Круши - сладки плодове с форма на камбанка, които са известни от древни времена. Могат да се консумират по-твърди или меки. Можете да ги ядете цели (с кората) или да ги включите в печива и основни ястия - те са особено вкусни, когато са печени или поширани.

    Крушите са особено богати на фолат, витамин С, мед и калий; също добър източник на полифенолни антиоксиданти. Крушите предлагат диетични фибри, включително пребиотици, които насърчават редовността на червата, облекчават запека и цялостното здраве на храносмилането. Важно е да се отбележи, че за да се възползваме максимално от фибрите на крушите, трябва да се консумират с кората. Полезните растителни съединения в червените круши могат да защитят здравето на сърцето, докато тези в зелените круши могат да насърчат здравето на очите. Крушите могат да помогнат за намаляване на риска от диабет тип 2 поради съдържанието на фибри и антоцианин. Те също са богати на мощни антиоксиданти, които могат да подобрят здравето на сърцето чрез подобряване на кръвното налягане и холестерола. Редовната консумация на круши също може да намали риска от инсулт.

  • Райска ябълка - плодове с оранжев цвят със сладък, подобен на мед вкус. Най-популярни са Hachiya (с форма на сърце) и Fuyu (с форма на домат). Може да се консумира прясна, сушена или варена. Райската ябълка също се използва често по света в желета, напитки, пайове, къри и пудинги.

    Райските ябълки са с високо съдържание на калий, манган и витамини А, С и В. Те също така съдържат полезни растителни съединения като танини и флавоноиди, които са свързани с благоприятно въздействие върху здравето на сърцето чрез намаляване на кръвното налягане, понижаване на възпалението и понижаване на нивата на холестерола.

  • Нар - кръгли, червени плодове с бяла вътрешна плът, която е пълна с хрупкави, сочни ядливи семена, наречени арили.

    Наровете са с високо съдържание на фибри, витамини и минерали, както и антиоксиданти, които помагат за защита на клетките от увреждане от свободните радикали. Наровете се свързват с множество ползи за здравето, като предотвратяване на хронично възпаление; противоракови ефекти, забавяне на растежа и разпространението на тумори; може да намали кръвното налягане, да намали натрупването на плака и да намали болката в гърдите; може да помогне за предотвратяване на камъни в бъбреците; може да помогне в борбата срещу потенциално вредни бактерии, гъбички и дрожди - особено микроби в устата, които могат да причинят лош дъх и кариес; може да помогне за защита на здравето на мозъка, особено свързано с болестта на Алцхаймер и болестта на Паркинсон. Арилите от нар също са богати на фибри, които служат като гориво за пробиотици и помагат за предотвратяване на определени храносмилателни проблеми.



зимни рецепти


използвани източници: