Ползи от Сезонно Хранене
Какво се счита за сезонно хранене?
Сезонното хранене е консумацията на плодове и зеленчуци, отглеждани през различните месеци през годината.
Според следното изследване относно Сезонността и диетичните изисквания, „Сезонността може да се определи или като глобално сезонно (т.е. произведено в естествения производствен сезон, но консумирано навсякъде по света) или като местно сезонна (т.е. произведено в естествения производствен сезон и консумирана в рамките на същата климатична зона).“
Оригиналната и най-широко използвана система, разработена от Министерството на земеделието на Съединените щати (USDA) като грубо ръководство за озеленяване и градинарство, определя 13 зони чрез дългосрочни средни годишни екстремни минимални температури. Зоната на издръжливост е географска област, определена като имаща определена средна годишна минимална температура, фактор, важен за оцеляването на много растения.
В тази статия ще се съсредоточа върху обсъждането на ползите от консумацията на сезонни продукти за България, която попада в зони 5а - 8б (източник).
Осъзнавам, че в зависимост от местоположението има определени продукти, които е невъзможно да се набавят на местно ниво - банани, авокадо, ананас и т.н., които обичаме да консумираме, но това са изключения, които няма да включвам в инфографиките.
Ползи от консумацията на местни сезонни продукти
по-голямо хранително разнообразие
Консумирането на сезонни продукти означава, че не ядете едни и същи плодове и зеленчуци през цялата година, което води до диетично разнообразие. Това е от съществено значение за набавяне на различни витамини, минерали, антиоксиданти и други фитонутриенти, които правят вашия микробиом възможно най-щастлив!
Подкрепа на местната икономика
Купувайки на местно ниво, потребителите не само подкрепят фермерите, но и помагат да се създаде чувство за общност. Едно е да купувате продукти в магазин за хранителни стоки, които са изминали дълъг път, за да стигнат до крайната си дестинация, и съвсем различно е да купувате на местния пазар (или фермерски пазар), където можете да разговаряте директно с производителите отгледали тази стока, да получите полезни съвети за поддържане свежестта на продуктите и като цяло да създадете взаимоотношения.
По-устойчиво е
Купуването от местни фермери означава, че продукцията е била минимално обработена, изминала е кратко разстояние, за да достигне крайната си дестинация и може да има връзка с местните култури на предците, което я прави много по-устойчива от продукцията в големите вериги хранителни магазини.
По-ниски цени
Голям стимул за закупуване на сезонна продукция е, че цените са по-ниски. Например горските плодове са по-достъпни през лятото, отколкото през зимата, а за разликата във вкусът да не говорим. Ябълките от своя страна са най-изгодни през есента, когато им е сезонът.
По-висока хранителна стойност
Сезонните продукти обикновено са много по-ароматни и питателни, което ги прави по-приятни. Доматите, закупени през зимата, нямат нищо общо с летните домати, особено ако са от местния фермерски пазар или домашно отгледани, вкусът е просто прекрасен.
Сезонни плодове и зеленчуци по месец (България - зони 5а - 8б)
По-долу е предварителен преглед на резолюцията ми за тази година (2024 е в момента, в случай че някой чете тази статия в бъдещето :)), която е да помествам инфографики със сезонните плодове и зеленчуци всеки месец. Към тях смятам да разработвам и вдъхновяващи рецепти, които да помогнат както на вас, така и на мен, да се храним максимално според сезоните.