Сезонни Плодове и Зеленчуци - Септември
 
 

Здравей, септември!

Според Британския музей септември е кръстен на числото 7 (от латински septem, „седем“), тъй като е бил седмият месец в древноримския календар. В Северното полукълбо септември бележи началото на есента (любимият ми сезон) с есенното равноденствие и „Жътварската луна“. Интересен факт за връзката между тези две неща - около есенното равноденствие пълната луна изгрява около залез няколко нощи подред, осигурявайки на фермерите достатъчно допълнителна светлина, за да приключат реколтата си, преди да настъпят силните студове на есента, оттук и името ѝ „Жътварска луна“.

За мен септември е месецът, в който времето се променя леко и ни позволява да се насладим на слънчеви дни с приятна прохлада през нощта, което е абсолютно съвършенство! Може да е непопулярно мнение, но вече се чувствам, че съм се насладила на лятото достатъчно и съм психически подготвена да си облека жилетката :) В допълнение към прекрасното време имаме изобилие от всякакви сортове ябълки за всичките ябълкови пайове и щрудели, които можем да изядем! Плодовете и зеленчуците също са в изобилие и всички са толкова вкусни! Обичам есента!

А сега малко повече за сезонните зеленчуци и плодове, налични през месец септември!

сезонни зеленчуци {зони 4-6} - септември

  • (ранно) Зеле - принадлежи към вида зеленчуци Brassica, който включва броколи, репички и брюкселско зеле. Зелето може да бъде различни форми (кръгло или продълговато) и цветове (червено, лилаво, бяло и зелено), а листата му могат да бъдат набръчкани или гладки.

    Зелето е с особено високо съдържание на витамини C, K и високо съдържание на калий. Също така съдържа неразтворими фибри, които насърчават редовното изхождане. Зелето може да помогне за намаляване на риска от определени заболявания, да подобри храносмилането, да намали възпалението и може да помогне за понижаване на нивата на високото кръвно налягане.

  • Патладжан - наричан още син домат, е месест семков плод (технически те са плод, тъй като растат от цъфтящо растение и съдържат семена). Има много разновидности, които варират по размер и цвят – могат да бъдат червени, зелени и дори черни, но патладжаните с наситено лилава кожа са най-често срещаните. Патладжаните могат да се приготвят по мнозина начини - те могат да бъдат печени, гриловани на скара или семпло сотирани с малко олио и щипка подправки.

    Патладжанът осигурява добро количество фибри, витамини и минерали в малко калории. Те са с високо съдържание на антоцианини, пигмент с антиоксидантни свойства, който може да предпази от клетъчно увреждане, и с високо съдържание на фибри и полифеноли, като и двете могат да помогнат за намаляване на нивата на кръвната захар.

  • Пипер (или Чушки) - наричан още сладък пипер или чушки, могат да се консумират както сурови, така и сготвени. Изсушения и смлян на прах червен пипер (чушки) е откъде произлиза червеният пипер за готвене. Пипера (чушките) са различни цветове, като червено, жълто, оранжево и зелено - които са неузрели. Зелените, неузрели чушки имат леко по-остър вкус и са по-малко сладки от напълно узрелите.

    Пипера (чушките) са с много високо съдържание на витамин С, като една единствена осигурява до 169% от RDI. Други витамини и минерали в пипера (чушките) включват витамин К1, витамин Е, витамин А, фолат и калий. Пипера (чушките) съдържат много здравословни антиоксиданти, свързани с различни ползи за здравето, като подобряване на здравето на очите и намален риск от няколко хронични заболявания. Яденето на суров пипер (чушки) заедно с храни, богати на желязо - като бобови растения, спанак и други зеленчуци - може да помогне за увеличаване на запасите от желязо в тялото ви, намалявайки риска от анемия.

  • Корен от целина - кореноплоден зеленчук, свързан с целина, магданоз и пащърнак. Има ядков вкус и хрупкава текстура, която работи особено добре в салати. Може също да се вари, пече, грилова или да се приготвя на пюре и да се използва вместо картофи в почти всяка рецепта.

    Коренът целина е с високо съдържание на витамини, особено витамин К, и хранителни вещества, които предлагат ползи като защита срещу някои видове рак, подобрено храносмилане, както и подсилване здравето на сърцето и костите.

  • Пащърнак – кореноплоден зеленчук със сладък вкус, подобен на морковите, но с орехов, землист оттенък. Той може да бъде пасиран, печен, сотиран, варен, печен, печен на скара или пържен и придава богат вкус на много ястия, като работи особено добре в супи, яхнии, гювечи, гратени и пюрета.

    Пащърнакът е чудесен източник на фибри, витамин С, витамин К и фолат, както и други важни микроелементи. Той е с високо съдържание на антиоксиданти, включително витамин С и полиацетилени, които могат да предотвратят оксидативния стрес и хроничните заболявания като рак, диабет и сърдечни заболявания. Пащърнакът е с високо съдържание на фибри, което може да поддържа редовността на изхождане, да подобри здравето на храносмилането, да регулира нивата на кръвната захар и да подобри здравето на сърцето.

  • Картофи - универсален кореноплоден зеленчук и основна храна в много домакинства. Могат да се варят, пекат или приготвят на пара и да се консумират необелени.

    Картофите са богати на витамини, минерали и антиоксиданти. Научни проучвания свързват картофите и техните хранителни вещества с различни впечатляващи ползи за здравето, включително подобрен контрол на кръвната захар, намален риск от сърдечни заболявания и по-висок имунитет. Картофите съдържат устойчиво нишесте, което може да помогне за намаляване на инсулиновата резистентност. На свой ред това може да помогне за подобряване на контрола на кръвната захар.

  • Моркови - хрупкав кореноплоден зеленчук, който се предлага в много цветове, включително жълто, бяло, оранжево, червено и лилаво.

    Морковите са добър източник на бета каротин, фибри, витамин К1, калий и антиоксиданти. Яденето на моркови е свързано с намален риск от рак и сърдечни заболявания, както и с подобрено здраве на очите.

  • Гъби - в царството „Гъби“ (Fungi) има хиляди идентифицирани видове, но само около две дузини са широко приети за употреба като храна. Някои гъби имат богат умами (апетитен) вкус, което ги прави добър заместител на месото, докато други имат по-деликатен, земен вкус. Някои от най-популярните култивирани гъби у нас са:

    • Печурка - бяла на цвят със закръглена шапчица

    • Кралска печурка - твърда и кафеникава закръглена шапчица .

    • Манатарка - дебело стъбло с червеникаво кафява шапка.

    • Кладница - ветрилообразен с тънка капачка.

    • Пачи крак - във формата на тромпет.

    • Шийтаке - стъбло с цвят на слонова кост и тъмнокафява шапка.

    Гъбите съдържат укрепващи здравето витамини и минерали, заедно с протеини и фибри, всички от които могат да помогнат за засилване на имунната ви система, защита на здравето на мозъка, поддържане на здравето на сърцето и подобряване на здравето на червата. Гъбите също така съдържат ергостерол, който се превръща във витамин D, когато е изложен на ултравиолетова светлина, което потенциално може да бъде достатъчно, за да задоволи 100% от вашите нужди от витамин D за деня. Нещо, което да опитате следващия път, когато готвите гъби:

    1. Нарежете една портабела или три по-малки, бели гъби или гъби кремини.

    2. Оставете ги на пряка слънчева светлина за най-малко 15 минути и получавате богата на витамин D гъба, която ще ви помогне да задоволите дневните си нива!

  • Цвекло - кореноплоден зеленчук, известен още като червено цвекло, трапезно цвекло, градинско цвекло или просто цвекло. Има много видове цвекло - жълто, бяло, розово или тъмно лилаво. Цвеклото може да се консумира сурово, но по-често е варено, печено или мариновано; листата му също могат да се консумират.

    Цвеклото е пълно с основни хранителни вещества и е чудесен източник на фибри, фолиева киселина (витамин В9), манган, калий, желязо и витамин С. То е свързано с множество ползи за здравето, включително подобрен кръвен поток, по-ниско кръвно налягане и повишена спортна издръжливост.

  • Кейл - кръстоцветен зеленчук, свързан със зелето, броколите, карфиола, зелените зеле и брюкселското зеле. Има много различни видове кейл - със зелени или лилави листа, коита са гладки или къдрави.

    Кейлът е питателна храна, богата на антиоксиданти, с ниско съдържание на калории и съдържа няколко важни хранителни вещества, включително витамин К, витамин С, манган и бета-каротин, които осигуряват подкрепа за здравето на очите, сърцето и др.

  • Домати - плод произхождащ от Южна Америка, но общоприето се счита за зеленчук. Обикновено червени, когато са узрели, доматите могат да са и различни цветове, включително жълто, оранжево, зелено и лилаво; също така съществуват и много подвидове домати с различни форми и вкус. Консумират се сурови в салати и сандвичи, или готвени в яхнии, супи, или гриловани.

    Доматите са добър източник на няколко витамини и минерали, като витамин С, калий, витамин К, фолат, както и ликопен - мощен антиоксидант. Проучванията показват, че доматите и доматените продукти могат да намалят риска от сърдечни заболявания, да предпазват от няколко вида рак и са полезни за здравето на костите, както и за здравето на кожата, тъй като могат да предпазват от слънчеви изгаряния.

  • Краставици - освежаващ, питателен и универсален плод (да, всъщност са плод) с мек и освежаващ вкус. Краставиците обикновено се консумират пресни или мариновани във всичко - от салати до сандвичи, също и като нискокалорична закуска и могат да се комбинират с хумус, зехтин, лимон или дресинг за салата, за придаване на вкус.

    Краставиците имат високо съдържание на вода, което насърчава хидратацията, а също така помагат за понижаване на кръвната захар, предотвратяват запек и подпомагат загуба на тегло. За да увеличите максимално ползите за здравето от краставицата, е по-добре да ядете и кората!

  • Тиквички - често считани за зеленчук, ботанически се класифицират като плодове и се срещат в няколко разновидности, които варират на цвят от тъмно жълто до тъмнозелено. Тиквичките могат да се консумират сурови или варени в супи, яхнии, сандвичи, салати, печива и много други.

    Тиквичките съдържат различни витамини, минерали и растителни съединения, които предлагат ползи за здравето, вариращи от подобрено храносмилане до по-нисък риск от сърдечни заболявания. Те също са богати на вода и фибри, две съединения, които могат да насърчат здравословното храносмилане, като намаляват риска от запек и симптоми на различни чревни разстройства.

  • Лук - е кореноплоден зеленчук с форма на луковица, тясно свързан с див лук, чесън, шалот и праз. Често използван като овкусител или гарнитура, лукът е основна храна в много страни. Може да бъде печен, варен, грилован, пържен, печен, сотиран, изсушен и стрит на прах или консумиран суров. Лукът се различава по размер, форма и цвят, но най-често срещаните видове са бял, жълт и червен. Вкусът варира от мек и сладък до остър и пикантен, в зависимост от сорта и сезона.

    Лукът се състои предимно от вода, въглехидрати и фибри. Основните фибри на лука, фруктани, могат да хранят полезните бактерии в червата ни. Лукът съдържа витамин С, фолат, витамин В6 и калий и е богат на антиоксиданти, които могат да понижат нивата на кръвната захар, да подобрят здравето на костите и да намалят риска от няколко вида рак. Важно е да се отбележи, че цветните сортове лук, като жълтите или червените, съдържат повече антиоксиданти от белите.

  • Чесън - растение от семейство Allium (лукови), тясно свързано с лука, шалота и праза. Чесънът расте в много части на света и е популярна съставка в готвенето поради силната си миризма и приятен вкус. Чесъна се използва предимно в пикантни ястия, особено супи, сосове и дресинги, но и често се консумира суров.

    Чесънът е богат на витамин С, витамин В6 и манган. Съдържа антиоксиданти, които могат да предпазят от когнитивен спад, свързан с увреждане на клетките и стареене. Това може да намали риска (или да забави прогресията) от болестта на Алцхаймер и други видове деменция. Смята се, че чесънът може да помогне за предотвратяване и намаляване на тежестта на заболявания като грип и обикновена настинка, може да подобри кръвното налягане и може да има ползи за здравето на костите чрез намаляване на оксидативния стрес.


сезонни плодове {зони 4-6} - септември


  • Грозде - вид плодове растящи на дървесна лоза. Гроздето може да бъде червено, зелено, лилаво и без семки. най-често се консумира сурово или може да се добави към смутита и салати, или да се консервира като сокове, желе/конфитюр и вино.

    Гроздето съдържа много важни витамини и минерали, включително мед и витамини B и K, както и има високо съдържание на антиоксиданти. Съединенията и антиоксидантите в гроздето могат да предпазят от сърдечни заболявания, хронични здравословни състояния, висока кръвна захар, могат да помогнат за предотвратяване на често срещани очни заболявания и могат да подобрят паметта, вниманието и настроението, както и да предпазят от болестта на Алцхаймер (повече изследвания са необходими). Като добър източник на вода и фибри, гроздето може да помогне за облекчаване на запек и е естествен източник на мелатонин, хормон, който може да подобри качеството на съня ви.

  • Круши - сладки плодове с форма на камбанка със светло-зелена или зеленикаво жълта кожа и мека бяла вътрешност, която обгражда сърцевина, съдържаща семена. Крушите могат да се консумират пресни с кората или да се използват в основни ястия, печива и десерти и са особено вкусни, когато са печени или поширани.

    Крушите са особено богати на фолат, витамин С, мед, калий, добър източник на полифенолни антиоксиданти и диетични фибри. Полезните съединения в крушите могат да помогнат за намаляване на възпалението и защита срещу определени заболявания, спомагат за насърчаване на редовността на червата, облекчаване на запек и цялостно здраве на храносмилането; могат да помогнат за намаляване на риска от диабет тип 2 поради съдържанието на фибри и антоцианин, могат да подобрят здравето на сърцето чрез подобряване на кръвното налягане и холестерола и могат да намалят риска от инсулт. Много от полезните съединения на плодовете се намират в кората, така че е важно да ги ядете с кората!

  • Сливи - средно големи костилкови плодове, които са изключително питателни. Могат да се консумират сурови самостоятелно или да им се насладите в смутита и салати, както и приготвени на конфитюри и желета.

    Сливите съдържат много витамини и минерали, в допълнение към фибрите и антиоксидантите, които могат да помогнат за намаляване на риска от няколко хронични заболявания, да помогнат за здравето на костите, за намаляване на възпалителните процеси в тялото и да предпазят клетките ви от увреждане от свободните радикали. Сливите са също така и ефективни за облекчаване на запек.

  • Смокини - плод с размер на палец, по форма наподобяващ сълза, пълен със стотици малки семена и има ядлива лилава или зелена кора. Месото на плода е розово и има мек, сладък вкус. Смокините могат да се консумират пресни, сушени или консервирани (сладко/ мармалад); чая от смокинови листа е също много ароматен и полезен. Малък съвет - не прекалявайте с консумацията на сушени смокини поради по-наситеното съдържание на захар в тях.

    Смокините - и техните листа - са пълни с хранителни вещества и предлагат разнообразие от потенциални ползи за здравето. Те могат да насърчат здравословното храносмилане, да намалят риска от сърдечни заболявания и да ви помогнат да управлявате нивата на кръвната захар. Имайте в предвид, че прекомерната консумация на смокини може да причини храносмилателни разстройства или диария поради техните ефекти против запек и може също така да попречи на усвояването на някои лекарства (разредители на кръвта), поради това, че са богати на витамин К.

  • Диня - яркочервен, сочен и сладък плод с вградени малки семки, който е идеалното нещо за утоляване на жаждата през летните жеги. Консумирана най-вече прясна самостоятелно или в плодови салати, през последните години стана все по-популярна тенденцията за диня на грил.

    Динята съдържа различни хранителни вещества, включително калий, магнезий и витамини А и С, които могат да подобрят здравето на сърцето, да намалят мускулната болка и да намалят възпалителните процеси в тялото.

  • Малини - сладко-кисели плодове с различни видове - включително черни, лилави и златисти - но червената малина е най-често срещаната. Малините са универсален плод, който може да се включи в закуска, обяд, вечеря или десерт, както и в конфитюри и желета. Купете пресни малини през сезона или ги купете замразени, за да ги използвате по всяко време.

    Малините съдържат много витамини, минерали, включително фибри и витамин С, и са с високо съдържание на антиоксиданти, които могат да предпазят от увреждане на клетките, както и да намалят риска от някои хронични заболявания. Малините могат да повлияят положително на кръвната ви захар и съдържат полезни съединения, които могат да се борят с различни видове рак, включително тези на дебелото черво, гърдата и черния дроб. Малините също могат да намалят риска от артрит и признаците на стареене.

  • Праскови - малък плод с мъхеста кора и сладка бяла или жълта плът, прасковите могат да се консумират самостоятелно или да се добавят към различни ястия. Те могат да се консумират сурови, печени, на скара, или сотирани и лесно се включват в топли или студени ястия.

    Прасковите са богати на много витамини, минерали и полезни растителни съединения, както и пълни с антиоксиданти и могат да предпазят от сърдечни заболявания, рак, загуба на влага в кожата ви, наред с няколко други предимства.

  • Боровинки - растат на цъфтящ храст, който произвежда малки зрънца с нещо като корона в края на плода със синкаво-лилав оттенък. Боровинките могат да се консумират пресни, замразени или приготвени като сладко/конфитюр/желе.

    Двата най-често срещани вида са:

    • Highbush - най-разпространеният култивиран сорт.

    • Lowbush или "диви" боровинки - обикновено по-малки и по-богати на някои антиоксиданти.

    Боровинките са с високо съдържание на фибри, витамин С и витамин К и може би имат най-висок антиоксидантен капацитет от всички популярни плодове и зеленчуци. Няколко проучвания показват, че боровинките и сокът от боровинки намаляват увреждането на ДНК, което е водещ двигател на стареенето и рака. Доказано е, че антиоксидантите в боровинките намаляват преобладаващия рисков фактор за сърдечни заболявания, подпомагат мозъчната функция и забавят умствения упадък, подобряват инсулиновата чувствителност и понижават нивата на кръвната захар.



есенни рецепти


използвани източници: