Крем Супа от Карфиол и Главеста Целина


питателна супа, перфектна за сезона на пуловерите!

. . .

Или с други думи - за дъждовните есенни дни, когато се стъмва по-рано и всичко, което искаш е да си хапнеш нещо, което ще те сгрее от вътре и ще те накара да се чустваш сякаш слънцето те огравя!


Комбинацията от карфиол и главеста целина е прекрасна - вкусовете се допълват взаимно без единия да надделява над другия. И двата зеленчука са богати на фибри, аминокиселини, витамини и минерали - правейки ги перфектния избор за сезона, в който трябва да заздравим имунитета.

Карфиолът е отличен източник на витамини и минерали, съдържащ част от почти всеки витамин и минерал, от който се нуждаем. Той е с ниско съдържание на калории, но с високо съдържание на фибри и вода - всички свойства, които са важни за здравето на храносмилането и могат да намалят риска от няколко хронични заболявания, както и да помогнат със свалянето на някой друг килограм. Карфиолът осигурява значително количество антиоксиданти, които са полезни за намаляване на възпалението и предпазват от няколко хронични заболявания. Карфиолът може да се консумира варен или суров и е фантастична добавка към почти всяко ястие.

Главестата целина (или корен от целина) е изключително универсален и вкусен кореноплоден зеленчук с ядков вкус и хрупкава текстура, който работи особено добре в салати. Може също да се вари, пече или прави на пюре и да се използва вместо картофи в почти всяка рецепта. Целината е с високо съдържание на витамин К - витамин, който е необходим за съсирването на кръвта и здравето на костите.

Тази супа е сравнително лесна за приготвяне и е прекрасно вкусна, което я прави идеалното ястие за сезона на пуловерите!

необходими продукти


подробности по приготвянето

Най-лесният начин да обелите глава целина е като се отрежат двата края, след което с ножа последователно обелете. Запазете обелките, заедно с дръжките на магданоза и обелките на лука, и поставете в торбичка във фризера. Обикновено събирам обелки от различните зеленчуци, с които готвя през седмицата и един път на седмица си правя зеленчуков бульон.

Запичайки зеленчуците преди да се сготвят в супата помага да се задълбочи вкусът, така че не препоръчвам да се пропусне тази стъпка.

Лесен начин да замените използването на олио, когато задушавате лук, е да използвате малко бяло вино (аз винаги имам бутилка евтино пино гриджо в хладилника за тази цел). Работи перфектно за деглазиране на тенджерата и също така предава много приятен вкус. Ако не желаете да използвате вино, може да се използва зеленчуков бульон или вода.

Намирам, че използвайки комбинация от зеленчуков бульон и бадемово мляко (или каквото и да е друго растително мляко) в равни пропорции ми предоставя желаната консистенция, но ако предпочитате по-гъста крем-супа, може да замените една чаша бульон с мляко.

Гарнирането на супата е важна част от процеса … и аз често обичам да се увличам в този процес и гарнитурата започва да изглежда като допълнително ястие върху супата, но какво да се прави?! В случая запазих няколко от изпечените розички на карфиола, прибавих и крутони, които предадоха приятен хрупкав ефект, малко магданоз и семена черен кимион.

Според проучвания, ежедневната консумация на черен кимион (също наричан Nigella sativa), може да подобри нивата на холестерол, триглицериди и кръвно налягане, и подпомага контролирането на кръвната захар (ресурс {на английски език e}). Той не е в едно и също семейство с кимиона и има лек аромат, напомнящ на комбинация от черен пипер, кимион и лук. Аз лично го прибавям към супи и салати, и намирам, че придава много приятен вкус.


рецепта

Крем супа от карфиол и целина

Ароматна и питателна супа, перфектна за сезона на пуловерите. Прекрасен избор за обяд или вечеря, помагайки ви да въведете повече зеленчуци във вашето дневно меню.

{подходящо за вегани, вегетарианци и по време на пости}

Автор: The Kitchen Plot

Приготвяне: 10 мин.

Печене/ Готвене: 50 мин.

Общо време: 60 мин.

Порции: 4

Подходящо за: обяд, вечеря

Колко издържа: хладилник - 3 дена

фризер - 1 месец


Продукти:

  • 1 средно голям карфиол, нарязан на розички

  • 1 средно голяма глава целина, нарязана на 1см кубчета

  • 1 глава чесън, опечена

  • 1 с.л. кимион

  • 1 ч.л. кориандър

  • 1 ч.л. хималайска сол

  • 1 ч.л. черен пипер

  • 2 с. л. зехтин

  • 2 глави лук, нарязан на лунички

  • 3 ч.ч. зеленчуков бульон

  • 3 ч.ч. бадемово мляко (или друго безмлечно мляко)

  • 1 с.л. бяла мисо паста

  • 2 с.л. тамари сос

  • 2 с.л. лимонен сок

  • магданоз, за гарнитура

  • крутони, за гарнитура

  • черен кимион, за гарнитура

Метод на приготвяне:

  1. Загрейте фурната на 180C с вентилатор.

  2. Поставете нарязания карфиол в голяма купа, поръсете с половината кимион, кориандър, сол, черен пипер и зехтин, и объркайте добре. Разстелете на предварително покрита с хартия за печене тава. В същата купа объркайте нарязаната целина с останалата половина от подправките и разстелете в тавата. Добавете и главата чесън, разделяйки скилидките за да се опекат по-лесно (но не ги белете), и запечете за 25 минути.

  3. Задушете лука в средно голяма тенджера на средно силен котлон около 5 минути, разбърквайки често. Прибавете малко вино за деглезиране на тенджерата (описала съм по-горе как задушавам зеленчуци без олио) и разбъркайте добре.

  4. Обелете печения чесън, като внимавате да не се изгорите, след което прибавете всички запечени зеленчуци в тенджерата с лука. Отделете няколко от запечените карфиолени розички за гарниране на супата.

  5. Прибавете зеленчуковия бульон, бадемовото мляко, мисо пастата, тамари соса и лимона и разбъркайте добре. Гответе 20 минути като разбърквате от време на време.

  6. Пасирайте супата и преценете дали бихте искали да добавите още мляко за да постигнете желаната от вас консистенция.

  7. Сервирайте супата докато е топла, гарнирана със запечените карфиолени розички, крутони, магданоз и семки черен кимион.

    Добър апетит!


 

Ако ви харесва тази рецепта, може да я запазите в Pinterest!